Bileta Avioni per Itali

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on email
Email

Lista e plote e Biletave te avionit Tirane-Itali

Bileta avioni: Rezervoni bileten tuaj online na kontaktoni ne Facebook, Instagram, Tel/Whatsapp: +355698977773, e-mail info@aio13travel.com ose ne chat box-in poshte djathte. 

1. Fakte interesante për Italinë.
 1. Emri Itali (Itali) do të thotë “tokë viçë”.
 2. Italia ka më shumë vullkane se çdo vend tjetër në Evropë.
 3. Italia ka prezantuar një numër ushqimesh në pjesën tjetër të Evropës.
 4. Flamuri italian ka evoluar në gjendjen e tij moderne gjatë qindra viteve.
 5. Kur McDonald u hap për herë të parë në Romë në 1986, ajo zgjoi shumë protesta. 
 6. Pothuajse katër të pestat e peizazhit italian përbëhen nga male ose kodra.
 7. Në kulmin e saj, Perandoria Romake mbuloi 2.3 milion milje.
 8. Italia vlerësohet nga shumë njerëz si kryeqyteti i artit në botë.
 9. Kur makaronat u sollën për herë të parë në Itali, u shërbyen si një pjatë e ëmbël.
 
2. Për çfarë njihet Italia më së miri?

Italia është shtëpia e disa prej strukturave më të famshme në botë, duke përfshirë Colosseum dhe Kullën Leaning të Pizës. … Italia është shtëpia e një numri shtëpish të njohura botërore, duke përfshirë Armani, Gucci, Benetton, Versace dhe Prada.

3. Cili është nofka e Italisë?

It’sshtë emri i duhur Repubblica Italiana (Republika Italiane), pseudonimi: “Bel Paese” që do të thotë një vend i bukur.

4. A është mirë të veshësh pantallona të shkurtra në Itali?

Mos vish pantallona të shkurtra. Edhe pse vera në Itali mund të jetë mjaft e nxehtë, rrallë do të shihni gra italiane që kanë pantallona të shkurtra. … Por nëse thjesht nuk mund të bësh pjesë me pantallonat e shkurtra, ruani ato si mbulesë plazhi.

5. Cfarë nuk mund të sillni në Itali?
 • Një prerje e re e flokëve. Nxitimi rreth udhëtimit tuaj nuk duhet të përfshijë një prerje flokësh.
 • Këpucë/atlete vrapuese.
 • Më shumë bagazhe sesa mund të bartni.
 • Shumë pajisje.
 • Kontrollet e udhëtarëve.
 • Rripa sytjena të ndyra.
6. Cfarë mund të bëjnë njerëzit në Itali?
 • Vizitoni “Gjurmët e Cinque Terre”.
 • Rrëshqitni nëpër Venecia në një Gondola.
 • Vizitoni Tuscan Hill me biçikletë ose makinë.
 • Provoni makarona të përsosura në Firence.
 • Shikoni një Opera në Arenën Romane të Veronës.
 • Hyni Brenda Romës së Lashtë.
 • Beni nje tur me varke ne Como.
 • Merrni pjesë në një Festival Lokal.
7. Cfare duhet të blini kur të jeni në Itali?
 • Borsalino Hats. Imazhe Getty.
 • Neglizhencë nga Venecia. Mirësjellje Cristina Linassi.
 • Vaj ulliri nga prodhuesit e vegjël.
 • Baganta lëkure nga Zyrtari 904.
 • Eau d ‘Italie Products.
 • Vere.
 • Pastiglie Leone Candies.
 • Sandale.
8. Cili është muaji më i mirë për të shkuar në Itali?

Muajt më të mirë për të udhëtuar në pjesën më të madhe të Italisë janë nga prilli deri në qershor dhe mesi i shtatorit deri në tetor: Temperaturat janë zakonisht të rehatshme, ngjyrat rurale janë të pasura, dhe turmat nuk janë shumë intensive (përveç përreth Pashkëve).

9. Cili është muaji më i lirë për të udhëtuar në Itali?

Një kohë më pak e mbushur me njerëz dhe më miqësore me buxhetin për të udhëtuar është nga prilli deri në maj dhe mesi i shtatorit deri në tetor. Avioni më i lirë ajror zakonisht gjendet në periudhat më të ulëta turistike të vitit, duke filluar nga 1 nëntori deri në 14 dhjetor dhe 24 dhjetor deri më 31 mars.

10. Cili është sezoni me shi në Itali?

Pranvera (Prill dhe maj) dhe vjeshta (Tetor dhe Nëntor) mund të jenë me shi, por ka akoma ditë të thata, me diell. Në dimër ka ditë me diell, të butë por natën ndonjëherë bëhet shumë e ftohtë. Korriku është muaji më i nxehtë.

11. Cila është dita më e lirë e javës për të fluturuar në Itali?

Për fluturimet e brendshme të SH.B.A.-së, ditët më të lira për të fluturuar janë zakonisht të martën, të mërkurën dhe të shtunën. Për fluturimet për në Evropë, ditët e javës kanë tendencë të jenë më të lira se fundjava.

12. Cili qytet në Itali është më i lirë për të fluturuar?

Milano tani është më lirë se sa të fluturosh në Romë, por nëse nuk po planifikon të vizitosh Milanin, atëherë fluturimi në Romë është ndoshta më mirë.

13. Cila është linja më e mirë ajrore për të fluturuar në Itali?

Air France, Delta & Alitalia fluturojnë më shpesh nga Shtetet e Bashkuara për në Itali. Rruga më e njohur është Nju Jorku në Romë, dhe Air France, Delta dhe Alitalia fluturojnë më shumë këtë rrugë

14. Cili është aeroporti më i lirë për të fluturuar në Itali?

5 aeroportet më të lira për të fluturuar në Itali

 1. Milani (MXP).
 2. Milani (LIN).
 3. Bergamo.
 4. Bologna.
 5. Roma.

Prenoto Bileten