Bileta Avioni per Greqi

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on email
Email

Lista e plote e Biletave te avionit per Greqi.

Bileta avioni: Rezervoni bileten tuaj online na kontaktoni ne Facebook, Instagram, Tel/Whatsapp: +355698977773, e-mail info@aio13travel.com ose ne chat box-in poshte djathte. 

1. Cilat janë tre fakte interesante për Greqinë?
 • Emri zyrtar i Greqisë është Republika Helenike.
 • Greqia ndodhet në Evropën Juglindore, afër Afrikës dhe Azisë.
 • Në vitin 2011 popullsia e Greqisë ishte rreth 11 milion.
 • Kryeqyteti dhe qyteti më i madh në Greqi është Athina.
 • Rreth dy të tretat e popullsisë greke jetojnë në zona urbane.

 

2. Për çfarë njihet Greqia?

Greqia është e famshme për vendlindjen e demokracisë, krijimin e Lojërave Olimpike dhe për arkitekturën e saj unike dhe historike. Disa shembuj përfshijnë Akropolin në Athinë, Sanctuary of Delphi, dhe Teatrin e lashtë të Epidaurus.


3. Per cfare eshte e famshme Greqia?

Greqia është e famshme për vendlindjen e demokracisë, krijimin e Lojërave Olimpike dhe për arkitekturën e saj unike dhe historike. Disa shembuj përfshijnë Akropolin në Athinë, Sanctuary of Delphi, dhe Teatrin e lashtë të Epidaurus

 
4. Farë mund të bëni në Greqi?
 1. Turne në Akropol.
 2. Ngjit malin Olimp.
 3. Zbuloni Liqenin e Plastirës.
 4. Admironi arkitekturën në Santorini.
 5. Vizitoni Delphi.
 6. Eksploroni Grykën e Samarisë.
 7. Zbuloni Muzeun e Akropolit.
 8. Mrekulloni në Teatrin Epidaurus.

 

5. Cili eshte muaji me i ftohte?

Jananri -Me një temperaturë mesatare të lartë prej 13.3 °dhe një temperaturë mesatare të ulët prej 6.8 ° C, janari është muaji më i ftohtë në Athinë, Greqi.


6. Cfarë ushqimesh hanë ata në Greqi?

Taramasalata. Rrjeti kryesor i çdo vakt grek janë zhytjet klasike siç janë tzatziki (kos, kastravec dhe hudhër), melitzanosalata (patëllxhani) dhe fava (pure krem ​​kremoze). Ullinj dhe vaj ulliri. Dolmades. Moussaka. Mish i pjekur në skarë. Peshk i fresket. Topa courgette (kolokythokeftedes). Oktapod.

 


7. Cili është ushqimi i famshëm Grek?

Një nga pjatat më të famshme të Greqisë, moussaka përbëhet nga shtresa me patëllxhanë të skuqur, mish të grirë dhe patate, të kryesuara me një salcë krem ​​karamele dhe më pas të pjekur deri në kafe të arte.

 

8. Cilat janë aeroportet kryesore në Greqi?

2 aeroportet kryesore dhe më të ngarkuara në Greqi janë në qytetin e Athinës dhe qytetin e Selanikut. Aeroporti i Athinës dhe Aeroporti Venizelos International.


9. Sa aeroporte ka në Greqi?

Greqia ka 15 aeroporte ndërkombëtare.

 

10. Cili muaj është më i lirë për të fluturuar në Greqi?

Këshillat kryesore për gjetjen e fluturimeve të lira për në Greqi Sezoni i lartë konsiderohet të jetë qershori dhe korriku. Muaji më i lirë për të fluturuar për në Greqi është janari.

 


11. Në cilin aeroport fluturoni për ishujt Grekë?

Aeroporti Ndërkombëtar i Athinës ndodhet në kryeqytetin e Greqisë dhe është shumë më i ngarkuari në vend. Duke ushqyer 13 milion pasagjerë kombëtarë dhe ndërkombëtarë çdo vit, është një qendër qendrore për Aegean Airlines, Olympic Air dhe SkyGreece Airlines

 

12. Cili muaj është më i lirë për të fluturuar në Greqi?

Këshillat kryesore për gjetjen e fluturimeve të lira për në Greqi

Sezoni i lartë konsiderohet të jetë qershori dhe korriku. Muaji më i lirë për të fluturuar për në Greqi është janari.


13. Sa zgjat fluturimi nga Tirana për në Athinë, Greqi?

Koha mesatare e fluturimit nga Tirana për në Athinë, Greqi është një orë dhe 10 minuta.

 

14. Sa të zakonshme janë fluturimet direkte nga Tirana për në Athinë, Greqi?

Ka 9 fluturime direkte nga Tirana për në Athinë, Greqi

 

15. Cilat janë linjat ajrore më të njohura të Tiranës për fluturime direkte nga Tirana për në Athinë, Greqi?

Aegean Airlines siguron 100% të fluturimeve pa ndalje midis Tiranës dhe Athinës, Greqi.

 

16. Autobus apo fluturim nga Tirana për në Greqi?

Mënyra më e mirë për të shkuar nga Tirana në Greqi është të fluturosh i cili merr 1ore dhe 10min dhe kushton 55 – 180 dollarë.

Prenoto Bileten